קצת עלינו

בשנת 1953, ראש הממשלה הראשון, דוד בן גוריון, עבר להתגורר בנגב והעביר מסר לצעירים שמשימתם היא פיתוח הפריפריה של ישראל. למעלה מ- 50 שנים לאחר מכן, הנגב והגליל מהווים 80% משטח מדינת ישראל, אך רק כ-8% מהמשק הישראלי, והם עדיין צמאים לפיתוח.

עמותת איילים הוקמה על מנת להתמודד עם אתגר זה.

הסיפור מתחיל בשנת 2002, שני צעירים החליטו לקנות  קרוואנים בעזרת מענקי השחרור מהצבא ולא חלמו איזה מהפכה הם יחוללו. שני הצעירים – מתן דהן ודני גליקסברג הניחו את הקרוואנים באשלים והחליטו לעבור לגור במקום שיהפוך שנה מאוחר יותר לכפר הסטודנטים הראשון ובהמשך לעמותת איילים. איילים נקראת על שם אייל ויעל שורק אשר נרצחו בפיגוע בכרמי צור ימים ספורים לפני לידת ילדם הראשון.

צעירי איילים בונים ומתגוררים בכפרי סטודנטים בנגב, בגליל ובלוד. מטרת הכפרים היא יצירת קרקע להכרות עם האזור והפוטנציאל הטמון בו, עידוד חיי קהילה והתפתחות חברתית.

העמותה שמה לעצמה למטרה לחבר את הצעירים לערכים כגון: ציונות, יהדות, חלוציות, התיישבות, עבודה עברית ומעורבות בקהילה, תוך פיתוח הנגב, הגליל ולוד. בתמורה למלגת לימודים ומגורים מוזלים בכפרים, מתנדב כל סטודנט כ-300 שעות שנתיות בבניית הכפרים ובעבודה קהילתית במוקדי התנדבות שונים.

כיום העמותה מונה כ-1,200 סטודנטים ומתיישבים ב-22 כפרי סטודנטים ומתחמי בוגרים ברחבי הנגב, הגליל ולוד המחוללים שינוי אמיתי בפריפריה של ישראל בפרט, ובעתידה של המדינה ככלל. הסטודנטים מתנדבים עם למעלה מ-20,000 ילדים אשר זוכים לפעילויות מגוונות, תמיכה לימודית ועזרה חברתית.

בתום התקופה הסטודנטיאלית בה גרו, חיו, התנדבו ובנו את כפרי הסטודנטים בישובים בוחרים למעלה מ-40% מבוגרי העמותה להקים את ביתם בנגב, בגליל ובלוד.

רעיון העמותה יצר שיתופי פעולה לא רק עם סטודנטים הלומדים בנגב ובגליל, אלא גם עם גופים ממשלתיים ותורמים פרטיים בארץ ובחו”ל: קרן מיראז’, הסוכנות היהודית, קרן סקט”א רש”י, החטיבה להתיישבות, קרן היסוד, מפעל הפיס וארגונים נוספים ברחבי העולם. אנו רואים בשותפות ובאיחוד הכוחות ערך חשוב והזדמנות ייחודית בקידום חזון העמותה.

רוצים לראות את הכפרים שלנו? > לחצו כאן

נחמי גינייס

מנכ"לית העמותה

שלומית כהן

סמנכ"לית העמותה

שירי ואינטרובה

מנהלת מרחב דרום

חגי חקון

מנהל מרחב לוד

רעי לפיד

מנהל מרחב צפון

אריאל דהן

סגן מנהלת מרחב דרום

זאביק צפת

מוביל כפר דימונה

מאיה מזרחי

מובילת כפר אשלים

רינת אדר ליבוביץ'

מובילת כפר שדרות

שיר מזוז רייזמן

מובילת כפר יכיני

שרה ספוקנוי

מובילת כפר לוד - הרצל

תומר אליאסף

מוביל כפר לוד - הבנים

שרון סניור

סגנית מנהל מרחב צפון ומובילת כפר מנחמיה

שמוליק אמור

מוביל כפר כרמיאל

הדס שיטרית

מובילת כפר קריית שמונה

שני בלומנברג

מובילת כפר עכו

נגה כתבן

מנהלת אגף התיישבות

איציק אדרי

מנהל לוגיסטיקה
קידום אתרים בגוגל קידום אתרים בגוגל

צור קשר